ساخت پروژه واحد قیرسازی شرکت آذر دوام يول (آديكو) از ابتدای سال ۱۳۹۰ شروع شده و در آخر سال ۱۳۹۱ مورد بهره برداری قرار گرفته است. کارهای مسطح و هموار سازی و احداث تمامی بخش های این شرکت به یومن تلاش و کوشش شبانه روزی پرسنل زحمتکش این شرکت در زمانی به مدت یک سال انجامید ، این در حالی است که نظر اکثر صاحب نظران در این امر مدت زمان احداث و تاسیس این واحد را به بیش از سه سال تخمین زده بودند.

اين شرکت از نظر موقعیت مکانی در شهرک مصالح ساختمانی واقع در جاده صوفیان – تبریز قرار گرفته و مساحت کلی شرکت حدود ۶۵ هزارمتر مربع است. در مرحله طراحی ، ساخت و راه­ اندازی شرکت از مشاوران و مهندسین وزارت نفت استفاده شده است و سعي شده از همان ابتدا از متدهای علمی به ‌روز استفاده شود و در ادامه نيز بطور جدی در پی بالا بردن سطح علمی پرسنل، توسعه و بهبود بخش آزمايشگاهي و کنترل کیفی تلاش می‌گردد. از ویژگیهای بارز این شرکت تنوع محصولات تولیدی آن می باشد که این امکان را برای مشتری فراهم می آورد با توجه به شرایط آب و هوایی و نوع کاربری محصول ، سفارشات خود را به شرکت پالایش آذر دوام یول ارائه نمایند. این شرکت دارای ظرفیت تولید ۸۲۰۰۰۰ تن در سال می باشد. همچنین ظرفیت مخازن ذخیره سازی در حدود ۲۰۰۰۰ تن می باشد. متخصصین مجرب این شرکت با استفاده از تجهیزات مدرن ، کنترل کیفی محصولات را در مراحل مختلف تولید بر عهده دارند. در راستای مديريت تضمين کيفيت و رعايت استاندارد های این شرکت موفق به اخذ گواهینامه های ISO 9001:2000 ، CE و استاندارد ملی ايران گردیده است.

در حال حاظر تاسیسات موجود در این واحد از نوع سیستم بچینگ بوده که در کشور اولین و پیشرفته ترین واحد در نوع خود میباشد این در حالی است که مابقی واحد های تولید قیر در کشور به علت پیچیدگی و گرانی ابزار و تکنولوژی استفاده شده در این نوع سیستم از نوع کانتی نیوز، که نوع ارزان قیمت و راحتی تولید و در عین حال کیفیت پایین میباشد استفاده می کنند، محصول تولیدی در سیستم بچینگ به خاطر بچ بودن و فرآوری در دمای پایین و کنترل دقیق و عدم استفاده ازشعله مستقیم برای گرمادهی مواد اولیه و تولیدی و جایگزینی سیستم روغن داغ از کیفیت بسیار بالایی نسبت به روش کانتی نیوز که از شعله مستقیم و بخار آب، استفاده شده در سایر واحد های تولیدی برخوردار است و قیر تولیدی یکنواخت و کیفیت ثابتی خواهد داشت.

این شرکت برای اولین بار در شمال غرب کشور به تحقیق و بررسی بر روی درجه بندی قیرها بر حسب شاخص عملکردی (PG) پرداخته است. شرکت آدیکو در حال حاضر با خرید دستگاه­های مربوط به آناليز سیستم شاخص عملكردي با برند معتبر از کشور آمریکا ، اولین شرکت خصوصی دارای آزمایشگاه شاخص عملکردی در غرب و شمال غرب کشور می باشد.